Yule a magie Vánoc

yule

Víte, jaký je dnes den? :) Dnes je dnes, můj oblíbený den, den zimního slunovratu. :) Dnes, 21. prosince 2021 nastává první zimní den. V čase zimního slunovratu je Slunce nejdále od Země, v nejzazším bodu své dráhy ve znamení Kozoroha, ve své temné části a začíná se navracet blíže k Zemi a nám tak opět přibývá světla. Čas zimního slunovratu miluji, protože je to čas plný kouzel, tajemství, rozjímání a vlastního znovuzrození. Je to čas, kdy se přání mohou začít zhmotňovat, kdy můžeme najít vše, co hledáme a potřebujeme najít obzvlášť tehdy, pokud necháme odejít to staré, aby mohlo přijít něco nového.

Proč slavíme tyto svátky, znáte jejich původ? Je to už dávno, co si naši předkové všimli, že vše v Přírodě podléhá stejnému rytmu, stejnému koloběhu a cyklu. Těsně před Vánocemi se kolo času otočí a Slunce ze začne vracet ze tmy a přinese s sebou světlo a naději. Pro naše předky to byla magická chvíle a tak jí patřičně oslavovali: historie oslav zimního slunovratu sahá až do období kolem roku 3800 př. n. l. My toto období známe jako Vánoce, jako pohanský svátek Yule, čas zimního slunovratu. Podle starých bájí se v tento čas odehrává boj mezi Cesmínovým a Dubovým králem. Cesmínový král symbolizuje minulost, smrt a temnotu a jeho vláda trvá od počátku podzimního Samhainu až do zimního slunovratu, kdy předá svou vládu Dubovému králi a sám odejde do podsvětí. Dubový král je pak symbolem znovuzrození a Života, který začne probouzet na jaře.

Světlo se v tomto kouzelném čase rodí jako malé dítě (Ježíš), jako sokol (Horus), nebo jako Dubový král, či také Dažboga, který se během zimního slunovratu zrodí, je synem Bohyně Yule. Možná ji znáte jako bílou paní, nositelku Života a Smrti – Moru. Je to královna studené zimy, matka, která porodí syna předchozího Boha – roku, aby vládl roku dalšímu, budoucímu. Je to Žena, díky níž prožíváme naději na to, že Život stále je a je věčný, Bohyně Danu. Je to ona, která nám ukazuje předěl mezi Smrtí starého a znovuzrozením, Životem nového a učí nás tak poznání toho, co je věčné a neměnné. Právě ona nás učí tomu, abychom se uměli v tento čas zastavit, obrátili pozornost do svého nitra, odkud se může zrodit nová naděje, Láska, sblížení a naplnění. Je to ona, kdo nás učí ztišit svůj hlas a vede nás k tomu, abychom našli svůj střed, abychom si odpočinuli a nasbírali síly na další období v kruhu našich milovaných nejbližších. Pokud si dopřejeme, aby nás svou moudrostí dávných věků a cyklů vedla, můžeme se v tomto čase proměnit, transformovat a povznést blíž sobě a svému srdci. Protože i když je vládkyní zimy, její srdce je otevřené a naplněné, její Duše je radostná a plná Lásky a vděčnosti.

Stromeček, který zdobíme, by měl být ideálně jedlička, jako symbol uctívání stálezelených stromů, které jsou symbolem Života a symbolem toho, že po temné noci vždy přijde světlé ráno. Původně však byla svatým stromem Keltů ne jedlička, ale stále zelená Tinne – Cesmína (Ilex aquifolium). O stromečku se taktéž hovoří jako o znaku falusu, mužského principu. Koule věšené na stromeček jsou symbolem plodnosti, tvoření a ŽivotaK večeři má být prostřeno pro jednoho člověka navíc, protože naši předkové věřili, že v tomto období se stírá hranice mezi naším světem a temnotou a Duchové tak mohou procházet po našem světě a Duše zemřelých příbuzných se tak mohou zjevit v podobě neznámého příchozího, kterého se patřilo pohostit. Na ochranu před zlými Duchy se v Domovech rozvěšoval česnek a zapalovaly ohně u obydlí. Odtud pochází rituální ohně (a případně i polena) v krbech, svíčky na stolech a dnešní moderní světýlka. Na stole se vyskytovala postní, bezmasá jídla (kdysi se naši předkové v souladu s Přírodou postili, aby byli celí další rok zdraví a přečkali zimu), nesměla ale chybět jablka (symbol zdraví), ořechy (symbol hojnosti) a česnek (na ochranu). Hlavní roli mělo pečivo, a to kruhové jako symbol cyklu Života a Smrti – časem se z chlebu staly oplatky a vánočky, které známe dnes.

V tento kouzelný čas se věřilo, že se zem otevírá a vydává své poklady, a že zvířata mohou mluvit lidskou řečí. Kouzel viděli naši předkové mnoho, přičemž tím nejsilnějším pro ně byla možnost vidět budoucnost. Odtud znáte zvyky rozkrajování jablíček (kdy hvězdička značí zdraví a štěstí další rok), nebo louskání ořechů (musel být zdravý, aby se rodině dařilo). Nejsilnějším orákulem budoucnosti pak bylo věštění ze 12 dnů nadcházejících po zimním slunovratu, tzv. Rauhnächte, neboli drsné noci, což byly starodávné svátky, které se slavili mezi 24. prosincem a 5. lednem, tj. mezi Vánocemi a tzv. Nocí Perchty“, která předcházela svátku Tří Králů (6. 1.). Po dobu těchto 12 dnů se nesmělo uklízet, vykonávat těžkou práci a především ani válčit či obchodovat. Bylo to posvátné období lásky, klidu a míru, které bylo třeba respektovat. Původ mají Rauhnächte v rozdílu počtu dnů mezi dvanácti lunacemi (tj. měsíc počítaný od novu k novu či od úplňku k úplňku) a slunečním rokem (sluneční rok má 365 dní, zatímco měsíční – synodický rok jich má jen 354 a kousek). Pokud chcete vidět, jak se vám bude dařit v nadcházejících měsících, sledujte nálady a povahy jednotlivých dní Rauhnächte: každý den představuje 1 měsíc, tj. 1. den věští leden, 2. den únor atd. Mám vyzkoušeno, že to sedí. :)

Ať už budete či nebudete „čarovat“ a věštit… pamatujte na to, že obzvlášť toto období je obdobím vztahů, Lásky a vnitřního klidu a štěstí. Ať už je tento čas pro vás jakkoliv magický, nebo obzvlášť pokud řešíte nějaké trápení, vězte, že všechno má svůj začátek i konec. Pokud se zrovna trápíte, posílám vám podporu a povzbuzení v podobě Meditace Tvůrců zdarma, abyste našli svůj střed a stali se Tvůrcem nejen svých Vánoc, ale i celého Vašeho Života. A kdo chce čarovat, může  k tomu vyzkoušet aktivní meditaci Tvůrců. :)

Přeji vám, milí Tvůrci, aby vaše svátky byly plné klidu, míru, pohody a Lásky a abyste pod stromečkem našli ten největší dar, který máte uvnitř: Lásku sami k sobě.

Buďte s Láskou a v Lásce. <3
*Lenka

Pro více inspirace navštivte mé stránky na Facebooku ***My jsme TVŮRCI***, nebo si nechte zasílat novinky z mých stránek  www.myjsmeTVURCI.cz. :)

Další názvy zimního slunovratu: Yule, Vánoce, Alban Arthuan, Fionův den, Návrat slunce, Midwinter.
Bohové a Bohyně spjatí s tímto svátkem: Ra, Kronos, Lugh, Mirthra, Odin, Svarog, Dažboga, Danu.
Barvy spojené s svátkem Yule a Vánocemi: bílá, zelená, nachová, zlatá a stříbrná, červená, žlutá a pomerančová.
Rostliny spojené s tímto svátkem: jmelí (na ochranu před zlými duchy), břečťan a pichlavá cesmína, vavřín, chvojí, mech, dubové listí, borovicové šišky, jalovec, vánoční kaktus a hvězda.
Zvířata svátku Yule: káně, sova, orel.
Symboly zimního slunovratu: srp, meč, vějíř z peří.
Vykuřovadla a oleje pro tento svátek: cedr, bobule vavřínu, skořice, kadidlo.
Vhodná jídla (dle Tradiční čínské medicíny): je vhodné vybírat potraviny, které zahřejí Tělo, ideálně hned po ránu začít obilninovou kaší např. s karobem a ořechy či semínky, přes den pokračovat mořskými řasami, sušeným (lokálním) ovocem, polévkami – zejména pak miso polévkou, vařené obiloviny a rýží, dušenou či vařenou zeleninou, z koření pak  skořice, hřebíček, zázvor, anýz.
Nevhodná jídla (dle Tradiční čínské medicíny): citrusové plody a tropické ovoce, cukr, mléčné výrobky, bílá mouka, rafinované produkty, polotovary, přídavné látky (éčka).

Obrázek: zdroj Internet.

Jmenuji se Leni Lipenská a provázím vás na vaší Cestě k vaší jedinečné tvořivé síle a předurčenosti vaší Duše. Díky svému daru vidět a cítit věci skryté a okem neviditelné, vám pomáhám rozplétat nitky vašeho Života, abyste porozuměli své Duši a souvislostem toho, co se vám v Životě děje. Provázím vás na vaší Cestě k vaší pravé podstatě, pomáhám vám uzdravit vaše dávná zranění a najít vaši Tvořivou sílu, abyste se mohli stát vědomým Tvůrcem vašeho Života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů