Lotosový kořen – zázrak pro chladné měsíce

lotosový kořen

Lotosový kořen by neměl chybět v žádné domácí lékárničce. Co je to zač a na co se používá?

Prášek z kořene lotosu se tradičně používá pro odhlenění organismu a zejména plic, ale také pro posílení plic. Čaj plíce posiluje a také působí preventivně proti nachlazení. Proto je to vynikající čaj pro podzimní a zimní sezónu. Celoročně se dá doporučit všem, kteří mají problémy se zahleněním, nebo i kašlem.

Pokud Vás trápí nachlazení, viróza, je samozřejmě potřeba se co nejvíce vyvarovat masu, bílé mouce a bílému cukru (nebo spíš cukru obecně) a mléčným výrobkům, protože všechny tyto potraviny zahleňují. Zároveň je ideální se vyhnout citrusovým a exotickým plodům, které ochlazují tělo. Místo toho je vhodnější sáhnout po ovoci, které rostlo u nás, protože to má z hlediska tradiční čínské medicíny lepší zahřívací efekt. Pokud je tělo oslabeno virózou, zahleněním, potřebuje prohřát, aby se hleny lépe uvolnily a daly se vykašlat, vysmrkat. Více si o tom můžete přečíst např. zde.

Pokud si budete chtít lotosový kořen koupit, seženete  ho v obchodech se zdravou výživou buď mletý, nebo celý. Já osobně se více pro běžné používání přikláním k mleté verzi, ta je totiž pro použití jednodušší. A jak tedy kořen užívat? Běžně se užívá odvar z tohoto kořenu, tj. ve formě čaje. Když jsem si ho poprvé koupila, vůbec jsem netušila, co s ním budu dělat. Odvar jsem zkusila, ale ta jeho chuť mě prostě odrazovala od běžného používání, byť se na účinky tohoto kořene pěly ódy. Na hodně stránkách narazíte na to, jak má lahodnou chuť, ale pro mě teda bylo tohoto odvaru spíše za trest. :)

Takto vypadá celý kořen, prodává se nakrájený na kolečka.

lotosovy-koren-cely

Vloni jsem ale na tu chuť vyzrála, a to tak, že při přípravě jsem udělala odvar do hrnečku, dolila ho mlékem (doporučuji bezlaktózové nebo kokosové, abychom si zbytečně nepřidělávali zahlenění – prosím jen se vyhněte ovesnému kvůli glykemickému indexu a jeho zpracování a také bych vynechala semínková mléka kvůli jejich zpracování, možným plísním a vlivu na zánětlivost v Těle). Doplnit můžete troškou čekankového sirupu, pro dochucení něčeho v malinkých dávkách se mi osvědčil (zvlášť když chcete přimět dítě, aby snědlo něco zdravého :)).

Příprava čaje je jednoduchá, pro dospělého stačí zalít jednu čajovou lžičku cca 100-150 ml vody. Detailní dávkování a popis najdete na linku níže.

Cena za mletý kořen se pohybuje okolo 140 kč za  50 gramů.

U nás se stal lotosový kořen jedním z nástrojů proti zimním plískanicím. Vyzkoušíte ho i Vy? :)

 

Pro více inspirace sledujte mé stránky na Facebooku ***My jsme TVŮRCI***, nebo si nechte zasílat novinky z mého webu www.myjsmeTVURCI.cz. A co třeba vyzkoušet e-book Biohacking dle Human design zdarma? :)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů