Je tady začátek dalšího školního a školkového roku a s ním se pomalu blíží podzimní plískanice, i když to počasí na to teda venku nevypadá. :) Proto tady pro vás mám pár tipů a vhledů, jak sobě a dětem posílit imunitu, abyste to letos zvládli bez rýmiček a kašlíků. :)
Začnu ze široka. Víte, co to vlastně imunita je? Imunita v imunologii označuje schopnost organismu bránit se proti antigenům pocházejícím jak z vnějšího prostředí, tak z prostředí z pohledu organismu vnitřního. V užším slova smyslu znamená termín „imunita“ naprostou odolnost organismu proti chorobě („imunní jedinec“).[1]
Dobrá imunita je tedy takový stav, kdy se umíme bránit vnějším i vnitřním negativním vlivům. A protože jsme Tvůrci, ne oběti, tak víme, že když změníme vnitřní podmínky, tak se změní i ty vnější, protože jak uvnitř, tak navenek, souhlasíte? :)
Dobrou imunitu v chladných měsících obvykle potřebujeme, abychom byli zdraví a netrápily nás takové neduhy, jako rýma, nachlazení, kašel, chřipka, angína… Pokud se chceme vyvarovat takovýchto vnějších důsledků, je prima vědět, jaké vnitřní příčiny jsou obvyklými spouštěči takovýchto nemocí. A k tomu nám pomůže psychosomatika. Tak si pojďme ty nejčastější neduhy rozebrat.
RÝMA
Akutní i chronická rýma, zánět nosní sliznice, je v podstatě pláčem naší Duše. Obvykle se nám spustí do 1 až 2 dnů poté, když zažijeme v Životě něco, co cítíme jako křivdu vůči své osobě, nějakou nepravost vůči nám či zmar. Rýma se nám spustí tehdy, když viníme lidi kolem sebe či Život jako takový z něčeho, co nás potkalo, když jsme rozčarovaní z toho, co nás potkalo, nemáme sílu se zdravě bránit a Život se nám zdá beznadějný a neradostný. A tak pláčeme vnitřně, skrytě a rýma tyto naše slzy vyplaví. Chceme-li se vyhnout rýmě, pak se naučme radovat ze Života jaký je, naučme se i své děti vyjadřovat své city a pocity a uvědomme si, že Život je přesně takový, jaký má být a že je v něm dost Lásky a radosti pro všechny.
KAŠEL
Kašel nás postihne, pokud prostě máme chuť se na svou současnou situaci vykašlat. Chcete-li zůstat zdraví, naučte se pravdivě sdělovat své city a pocity, obzvlášť, jste-li ženy. Nehromaďte v sobě agresi a pocity křivdy, nebuďte obětmi, ale buďte Tvůrci vašeho Života. Nebojte se odmítnutí a nepovažujte svou snahu o žití v pravdě za zbytečné, nekašlete na to, co je pro vás důležité, a kašel se vám pak vyhne.
DÝCHACÍ OBTÍŽE
Obzvlášť u dětí jsou tyto obtíže spojeny s pocitem nedostatku Lásky, bezpodmínečného přijetí a pochopení. Všichni do jednoho toužíme v Životě po tom, abychom byli dostatečně milovaní a přijatí takoví, jací jsme. Dýchací obtíže se u nás neobjeví, pokud naplníme své Domovy radostí a Láskou, v nichž se budeme moci svobodně nadechnout a vyjádřit sami sebe. Pokud se přeci jen stane, že vás někdo zraní… odpuste mu to a vnímejte to jako projev jeho bolesti a nezralosti a ne jako jeho projev ublížit vám. Komu v hrudi radostně tluče srdce a kdo se dívá na svět optimisticky, ten se může i radostně nadechnout k Životu a tomu se i dýchací obtíže vyhnou.
CHŘIPKA
Je virové onemocnění, které se šíří vzduchem. Na podzim jsme s ní konfrontováni všichni: někteří lehnou, jiní zůstanou zdraví. Pokud chcete letos zůstat zdraví, buďte prostě člověkem. Milujícím, chybujícím, odpouštějícím. Mějte Lásku sami k sobě, nesnažte se plnit očekávání druhých a místo zášti, zloby a hněvu šiřte kolem sebe laskavé slova, vlídnost a pochopení. Budete-li jednat s Láskou a zdravými hranicemi, nemáte se čeho bát.
ZÁNĚTY HORNÍCH CEST DÝCHACÍCH
Veškeré záněty v Těle jsou odrazem našeho vnitřního odrazu boje se světem. Ukazuje na naši nespokojenost s okolním světem a s tím, co nám do Života vchází a přichází. Pokud vás postihne zánět horních cest dýchacích, zastavte se a vnímejte krásu světa okolo sebe. Přijměte dar nemoci na chvíli spočinout v ústraní od okolního světa, sami se sebou, bez honěním se za cíli, termíny a představami. Pokud se chcete této nemoci vyvarovat, naučte se odpočívat a dívat se na svět i lidi kolem sebe laskavýma očima. Dbejte na kvalitní spánek, zdravou a pestrou stravu, dostatek pohybu a nesnažte se na svou hruď přebírat povinnosti a práci druhých lidí. Není potřeba spasit svět a vše stihnout. Stačí prostě být. <3
Tak to bylo několik nejčastějších zimních neduhů, které nás trápí a kterých se obávají především maminky, když jejich děti nastupují do školky či do školy. To nejpodstatnější je klid a pohoda doma, Láska k sobě a k naší rodině. Pokud máte obavy o zdraví dětí ve škole či školce, pak vězte, že nejlepším lékem je dostatek pozornosti, Lásky a podpory pro vaše děti. A nejprve totéž dopřejte i sobě. ;)
TAKŽE TADY JE NÁŠ ARZENÁL:
– Nejčastějším pomocníkem je vitamín C z DM drogerie. Je to sypký vitamín, který nasypu v co nejvyšší poživatelné koncentraci do nějaké uzavíratelné krabičky s medem či sladem a po lžičkách ho jíme 2x až 5x denně podle potřeby, případně ho přidávám rovnou do pití (ne horkého). Předávkování se nebojte, tělo nadbytek vyloučí a díky kyselosti se stejně na moc vysoké dávky nedostanete.
– Bylinky: Od září si děláme pravidelně domácí šípkový čaj. Teď je právě období šípků, takže si je můžete nasbírat čerstvé a nasušit na zimu do zásoby. Protože takový teplý čaj s medem se ničemu nevyrovná. :) Výborné čaje jsou i z různých kombinací či dalších bylin jako např. lípa srdčitá, květ černého bezu (případně ještě stihnete povidla z bobulí černého bezu), květ divizny, listy kopřivy a i běžné byliny jako např. šalvěj (s tou u dětí opatrně), tymián, máta, meduňka, sléz maurský. Do těchto čajů přidávám např. i různé jedlé sušené květy (stihnete ještě trochu sedmikrásek), které ochutí a ozvláštní čaj, případně můžete přidat sušené (opláchnuté) brusinky, švestky, křížaly apod. Čaj můžete doplnit zázvorem (citron a citrusové plody vynechte, neboť ochlazují organismus, který potřebuje zahřát). Ten si můžete dopřát i ve formě sušeného zázvoru (bohužel bývá doslazován). A když už náhodou něco cítím v krku, je na to nejlepší cucat hřebíček. Ne hřebíky, ale klasické koření hřebíček. Stačí hlavičku dopoledne a druhou odpoledne a během dne až 2 je po bolesti v krku. Odzkoušeno i na angínu.
– Dobrá imunita začíná ve střevech, takže pro děti u nás používáme Swiss Imunit lactobacily s jahodovou příchutí, která je tak dobrá, že to máme jako bonbóny. :) Pro menší děti se nám osvědčily tyto kapsle, které lze vysypat do pití či jídla. Pro dospělé pak např. tyto. Pokud je Tělo napadeno nějakými bacily a začne se v něm tvořit hlen, zkuste si od něj pomoci jednoduchou cestou, a to užíváním černého uhlí (dospělí 1-2 tablety denně, děti 0,5 tablety 1-2 denně), které očistí vaše Tělo od hlenu v trávicím traktu a ve střevech. Samozřejmě je klíčové nejen pro chladnější měsíce co nejvíce eliminovat ze stravy cukr v jakékoliv podobě (slaďte třeba stévií), pšeničnou mouku a výrobky z ní a především mléčné výrobky. Vašemu Tělu prospěje, když omezíte maso a uzeniny a zařadíte pro zahřátí Těla luštěniny a obiloviny, kvašenou zeleninu a zeleninu a ovoce vůbec (ideálně lokální).
– Velmi nás ovlivňuje i strava. Problém dnešní stravy je, že nabourává přirozenou pH rovnováhu v našem Těle. Proto je dobré užívat směs minerálů, které pomohou tuto rovnováhu obnovit. Na trhu je velké množství produktů, u nás doma jsme si oblíbili tyto dva produkty: Zásaditý prášek z DM drogerie či případně tato Zásaditá směs s minerály, kterou používáme třeba po saunování, které je taky výborným pomocníkem na imunitu.
– Na doplnění minerálů jsem si oblíbila Fytominerály od Energy. Fytominerály jsou koncentrovaným koloidním roztokem přírodních minerálů s bioinformacemi, které posilují aktivitu produktu. Obsahuje více než 60 minerálů a stopových prvků, jež jsou pro organismus maximálně vstřebatelné (až z 98 %). Hodně u nás vedou i tyhle vitamíny pro děti, co mají bezva tvar gumových medvídků. :)
– A když začne přituhovat, vždycky pomáhají kapky z Echinacey, třeba tyto. Ty je dobré střídat po 2 týdnech s kapkami lichořeřišnice. Letos začínám kůru s těmito kapkami Imunostim od Grešíka, podle složení by mohly být taky prima. :)
– Na podzim ubývá sluníčka, tak je potřeba přidat vitamínu D. Ideální by byl od Swansonu, nicméně ten teď nemáme, tak máme vitamín D3 z DM drogerie. Odkaz jsem nenašla, ale je to ten pro děti ve tvaru sluníčka, takže u nás se ráno vyžaduje sluníčkový vitamín. :)
Doufám, že vám tipy přijdou vhod. Přeji hodně zdraví a krásný začátek podzimu. :)
Buďte s Láskou a v Lásce.
*Lenka
Pro více inspirace navštivte mé stránky na Facebooku ***My jsme TVŮRCI***, nebo si nechte zasílat novinky z mých stránek www.myjsmeTVURCI.cz. :)
[1] Citace zdroj Wikipedie, zdroj Internet https://cs.wikipedia.org/wiki/Imunita_(biologie) ze dne 7. 9. 2016
Ostatní duchovní příčiny nemocí si můžete vyložit podle skvělé knihy „Co nám Tělo říká aneb po stopách nemocí“ od Miroslava Hrabici.